wtorek, 19 marca, 2024
Ciekawe

Urządzenia do produkcji mięsa mielonego – wilki gastronomiczne

Mięso mielone: drobiowe, wieprzowe, wołowe jest powszechnie dostępne w sprzedaży. Z tego powodu większość gospodarstw domowych zrezygnowała z użytkowania maszynek do mielenia mięsa. Obecnie w sklepach można znaleźć gotowe porcje przygotowane przez producenta, a także, na życzenie klienta może zostać zmielony wybrany przez niego kawałek mięsa.

Dlaczego przedsiębiorstwa korzystają z wilków do mięsa?

Duże zapotrzebowanie na mięso mielone sprawia, że w coraz większej ilości supermarketów oraz sklepów spożywczych pojawiają się profesjonalne maszyny, służące rozdrabnianiu surowca. Tzw. wilki do mięsa są dużo bardziej wydajne niż „domowe” maszynki, więc korzystają z nich również restauracje, stołówki oraz inne punkty gastronomiczne.

W większych przedsiębiorstwa, np. przetwórniach lub masarniach pracują duże wilki, które produkują znaczne ilości mielonego. Tutaj sprawdzają się urządzenia o wydajności nawet do 2000 kilogramów mięsa na godzinę. Są one większe i znacznie cięższe od wilków, które można spotkać m.in. w sklepach, ale też praca z nimi przebiega dużo szybciej.

Zasada działania gastronomicznych maszyn do mielenia mięsa

Wilki do mięsa mają za zadanie rozdrabnianie surowca na określoną grubość – może być ono drobno mielone, średnio lub siekane na większe kawałki. Ponadto mięso jest dokładnie, równomiernie mieszane.

Profesjonalne maszyny do mielenia mięsa pobierają surowiec z misy, skąd następnie jest on transportowany do zespołu tnąco-rozdrabniającego. Tutaj następuje rozdrabnianie, na które mają wpływ zainstalowane noże oraz siatki.

Czystość – ważny element pracy z wilkiem do mięsa

Maszyny gastronomiczne mają stały kontakt z produktami spożywczymi. W związku z tym niezwykle ważne jest zachowanie właściwego stopnia higieny podczas korzystania z urządzeń. Jeśli chodzi o wilki do mięsa to należy zwrócić szczególną uwagę na wnęki oraz krawędzie – im ich mniej tym łatwiej myje się maszyny, a części surowca nie będą „chowały się” zakamarkach.

Ponadto warto regularnie kontrolować stan noży, siatek i pierścieni. Są to drobne elementy, np. siatki mają otwory o średnicy od 2 do 5 mm, w związku mięso może pozostawać w drobnych oczkach. Natomiast noże podczas długiej eksploatacji mogą ulegać stępieniu.

Wilki do mięsa dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl