piątek, 29 marca, 2024
Ciekawe

Elementy kursu spadochronowego

Skoki ze spadochronem to bardzo popularny sport, który z pewnością można zaliczyć do sportów ekstremalnych. Jego miłośnicy, którzy odbyli skoki tandemowe i chcieliby zacząć skakać samodzielnie, muszą odbyć kurs spadochronowy zakończony egzaminem. Pozytywny wynik egzaminu uprawnia do skoków bez towarzyszenia instruktora.

Ogólne informacje o kursie spadochronowym

Szkolenie spadochronowe może odbyć każda osoba, która ukończyła 16 lat oraz wykupiła ubezpieczenie OC skoczka spadochronowego. Kurs spadochronowy składa się z 8 godzin szkolenia teoretycznego i praktycznego, na które musi składać się minimum 50 skoków (zarządzenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego). Łączny czas spadania podczas skoków musi wynosić minimum 30 minut. Po spełnieniu tych warunków można przystąpić do egzaminu. Zakres szkolenia teoretycznego obejmuje: prawo lotnicze, człowiek – jego możliwości i ograniczenia, ogólną wiedzę o spadochronie i bezpieczeństwie skoków, teorię oraz zasady skoku spadochronowego. Podczas praktycznej części kursu spadochronowego osoba uczestnicząca uczy się jak: oddzielić się od statku powietrznego, przyjąć prawidłową sylwetkę w trakcie spadania, jak układać spadochron oraz przechodzi ćwiczenia w uprzęży spadochronowej.

Szkolenie metodą SL, czyli Static Line

Szkolenie SL to jedna z dwóch metod przeprowadzania kursów spadochronowych. W jego trakcie oddaje się minimum 5 skoków z użyciem liny desantowej na wysokości 1200 m. Lina otwiera spadochron w kilka chwil po odłączeniu skoczka od samolotu. Po opanowaniu sposobu odłączenia się od samolotu i prawidłowego ułożenia ciała, następują kolejne skoki, najpierw na tej samej wysokości z samodzielnym otwieraniem spadochronu, następnie na wysokości 2000 m i 4000 m.

Kurs metodą AFF, czyli Accelerated FreeFall

AFF to kurs spadochronowy drugiego rodzaju. Polega na przyspieszeniu nauki swobodnego spadania w pozycji płaskiej. Uczeń wykonuje pierwsze skoki z dwoma asystującymi instruktorami, którzy trzymając kursanta za uprząż pomagają mu osiągnąć prawidłowe ułożenie ciała. Kolejne skoki odbywają się z towarzyszeniem jednego instruktora i trwają do chwili, kiedy uczeń potrafi samodzielnie osiągnąć pozycję spadania. Następujące później skoki służą doskonaleniu umiejętności. Wszystkie odbywają się na 4000 m.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia

live url https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/ live url