Kiedy mowa o wyborze kotła do domowej instalacji centralnego ogrzewania, zawsze bierzemy pod uwagę cechy oraz właściwości źródła ciepła. Powszechnie słyszy się, że takie urządzenia grzewcze powinno być bardzo łatwe w obsłudze, ale również długowieczne. Natomiast pojęcie wytrzymałości w odniesieniu do potrzeb sporej liczby użytkowników jest więc czymś, co stanowi jedno z ważniejszych kryterium wyboru kotła. Odnosząc się do wyżej wymienionych cech, w rozmowach z użytkownikami, słowo „żeliwo” wzbudza dość spore zainteresowanie oraz nierzadko przyciąga jak magnes.
Klasyfikacja kotłów na paliwo stałe
Obecnie na rynku znajdziemy wyłącznie kotły na paliwo stałe klasy 5, ponieważ pozostałe kotły bezklasowe zostały wycofane ze sprzedaży wraz z wejściem w życie rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Zgodnie z nim produkowane i sprzedawane kotły muszą mieć świadectwo, które potwierdza uzyskanie najwyższej 5 klasy emisji, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Natomiast norma ta dotyczy granicznej emisji tlenku węgla, substancji smolistych, ale również określa minimalną sprawność takiego kotła pracującego na pełnej mocy, jak i na mocy zredukowanej do 30%.
Jesteś zainteresowany zakupem kotła klasy 5? Godnym polecenia z pewnością będzie piec z żeliwnym podajnikiem paliwa BATORY PLUS. Zapraszamy do skorzystania z oferty firmy Kotły – Mocek. Sprawdź ofertę – kocioł ecodesigne dotacja.