Jedna z form działalności gospodarczej jest najem lokali w budynku biurowym. Tworząc różne pomieszczenia, można oferować firmom lokale dopasowane cenowo. Należy odpowiednio przygotować obiekt, aby szybko przyniósł zwrot z inwestycji. Dobrze przegotowany plan jest pomocny w realizacji założonej stopy zwrotu.
Poszukiwania obiektu do dalszego wynajmu
Na rynku jest wiele ofert prezentujących nieruchomości komercyjne. Przeszukiwać można rynek wtórny, jak i ogłoszenia deweloperów o nowo planowanych inwestycjach. Obecnie budowane obiekty mają większą możliwości elastycznego dopasowywania swoich pomieszczeń do oczekiwań klientów. Chodzi tu również o standardy dotyczące dostępu światła słonecznego.
Tylko od inwestora zależy jakie nieruchomości komercyjne będzie preferował. Decyduje o tym dobór docelowych grup potencjalnych klientów. Dzięki temu łatwiej dopasować wnętrza do oczekiwań najemcy. Działania takie przełożą się na efektywność oferowanego wynajmu. Co za tym idzie, wzrośnie zyskowność inwestycji.
Obowiązki podmiotu oferującego powierzchnię do wynajęcia
W wypadku lokali biurowych zarządca obiektu musi podejmować działania wyznaczone w dwóch kierunkach. Oferując do wynajęcia nieruchomość komercyjną, klient ma zagwarantowane wsparcie techniczne w wielu aspektach funkcjonowania obiektu. Chodzi tu o usuwanie usterek.
W takie umowy najmu wpisany jest również serwis sprzyjający. Obsługuje on cały budynek, co ułatwia kontrolę nad powadzonymi pracami i zapewnia porównywalną jakość takiej pracy w każdym lokalu. Przy lokalach biurowych należy zapewnić ciągłość dostaw internetu oraz stałe połączenie telefoniczne. Nadzór nad mediami pozwala na łatwiejsze ich serwisowanie i negocjowanie warunków umów z dostawcami w ramach zarządzania nieruchomością komercyjną.
Zwrot z inwestycji polegającej na wynajmie pomieszczeń biurowych
Dobrze zaplanowana strategia promocyjna wynajmu pomieszczeń zaowocuje dużym obłożeniem i szybszą stopą zwrotu. Każdy typ lokalu powinien mieć spersonalizowaną reklamę.
Nieruchomości komercyjne można finansować z czynszu opłacanego przez bieżących najemców. W ten sposób obiekt nie generuje kosztów, przez co umożliwia kolejne inwestycje. Przewidując okres amortyzacji, warto porównać to z innymi obiektami, tak aby dobrać odpowiedni współczynnik. Należy się również liczyć, z tym że wyposażenie obiektu i układ pomieszczeń będą wymagały w przyszłości modernizacji.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – nieruchomości komercyjne