czwartek, 13 czerwca, 2024
Technologia

Niezbędne uprawnienia SEP

Praca w branży elektrycznej, odbywa się w bezpośrednim kontakcie z czynnikami dużego ryzyka, do jakich zaliczają się źródła wysokiego napięcia. Bezpieczne wykonywanie tego rodzaju zadań wymaga jednak określonej wiedzy i kwalifikacji. Ich dobycie umożliwiają szkolenia SEP.

Uprawnienia elektryczne

Ich nabycie nie jest powiązane z obowiązkiem ukończenia określonej szkoły profilowanej. Gdy jednak obecny stan wiedzy, okazuje się być nie wystarczający do podjęcia pracy w zawodzie takim jak elektryk czy elektromonter, warto odbyć określony kurs przygotowawczy. Ich organizowaniem zajmuje się Stowarzyszenie Elektryków Polskich (zwane popularnie SEP). Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na oficjalnej stronie Stowarzyszenia.

Po przyjściu właściwego kursu, można przystąpić do stosownego egzaminu. Wniosek o przystąpienie do egzaminu, nadającego uprawnienia sepowskie, można znaleźć we właściwy dla danego miejsca zamieszkania- oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich, gdzie odbędzie się również sam egzamin. Oddziałów SEP można szukać w każdym właściwym mieście powiatowym. Koszt egzaminu organizowane przez sep elektryk będzie musiał w wysokości nie większej niż 200 zł. Co ważne, uprawnienia nadawane są bezterminowo, jednak ich ,,ważność” powinna być sprawdzana co 5 lat.

Obszary uprawnień w ramach kursów

Szkolenia SEP mogą obejmować wybrane obszary: elektryczny (G1), energetyczne (G2) oraz gazowe (G3). Tego rodzaju kursy są adresowane do osób, pragnących otrzymać dane uprawnienia lub je przedłużyć. Uprawnienia sepowskie w zakresie elektryki wykazują swoją przydatność zarówno w obszarze montażu, obsługi, kontroli, jak i pomiarów m.in. sieci trakcyjnych, urządzeń prądotwórczych czy zespołów prądotwórczych.

Natomiast uprawnienie elektryczne, jakie może nabyć w ramach szkoleń sep elektryk wykorzystuje w eksploatacji i dozorze urządzeń, instalacji oraz sieci cieplnych. Z kolei uprawnienia gazowe w ramach szkoleń sep, pozwalają na eksploatację i nadzór urządzeń sieci gazowych.

Przygotowanie w ramach kursów obejmuje zarówno zakres teoretyczny, jak i praktyczny. Jest on w pełni zgodny z najnowszymi normami i wymogami technicznymi pracy z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi.

https://dinusiek.pl/niepowtarzalne-wnetrza-jak-meble-loftowe-przedefiniowaly-nowoczesny-design/ https://dowiedz-sie.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-nowa-era-na-twoim-tarasie/ zobacz