poniedziałek, 22 lipca, 2024
Biznes

Pomoc w przypadku rozpadu małżeństwa

Kryzys i rozpad małżeństwa jest jednym z największych problemów współczesnego świata – dzisiaj szacuje się, że w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Wynika to przede wszystkim z niezgodności charakterów, ale również ze względnej łatwości uzyskania rozwodu, szczególnie, kiedy para nie dorobiła się wspólnego majątku lub też dzieci. Skąd tak wielki odsetek rozwodów? Jak są one przeprowadzane w Polsce?

Rozwód dawniej i dzisiaj

Rozwód jeszcze 20-30 lat temu uznawany był za sprawę wstydliwą, która nie powinna mieć miejsca w dobrych rodzinach. Często z tego powodu trwały małżeństwa, w których obecne były patologie, przemoc. Dzisiaj wnioski rozwodowe składamy znacznie częściej i bez obawy o to, co powiedzą inni – przede wszystkim bowiem zależy nam a własnym szczęściu. Jako uzasadnienie wniosku rozwodowego pary coraz częściej podają „różnice nie do pogodzenia” – ten pojemny zwrot może odnosić się do różnic światopoglądowych, religijnych czy nawet politycznych!

Jak przebiega rozwód?

Przebieg rozwodu zależy od wielu czynników. Jeśli para nie doczekała się wspólnego potomstwa oraz jeśli nie posiadają wspólnego majątku takie sprawy rozwiązywane są bardzo szybko, zazwyczaj za porozumieniem stron. W przypadku posiadania dzieci sąd musi uwzględnić przede wszystkim dobro małoletniego dziecka, dlatego konieczne jest przyznanie opieki, podział obowiązków, alimenty. Jeśli dodatkowo do podziału jest majątek konieczne może okazać się zatrudnienie adwokata.

Adwokat przede wszystkim będzie chciał poznać naszą sytuację i oceni ją obiektywnie, jako osoba z zewnątrz  przedstawi on nam wszelkie możliwości prawne, które możemy wykorzystać w sądzie w celu osiągnięcia konkretnych korzyści. Na stronie adwokat rozwodowy adwokat-katowice.info.pl znajdziemy więcej informacji dotyczącej spraw rozwodowych.