poniedziałek, 22 lipca, 2024
Ciekawe

Samodzielnie rozliczenie podatku z Niemiec

High angle view to the Hohenzollern Bridge and Rhine River in Cologne, Germany with the Cologne Cathedral in the foreground.

Praca za granicą to dla wielu z nas możliwość nie tylko zdobycia nowego doświadczenia, ale również sprawdzenia, jak radzimy sobie w zupełnie innych warunkach. Jeśli pragniemy sprawdzić się poza granicami naszego kraju warto zainteresować się etatem za granicą, np. w Niemczech. Jak rozpocząć poszukiwania pracy?

Znajdź najlepsze stanowisko dla siebie

Na portalach z ogłoszeniami o pracę lub też na portalach, na których tworzymy nasz profil pracownika. Jeśli nie jesteśmy pewni uczciwości potencjalnych pracodawców zawsze możemy również zgłosić się do międzynarodowych pośredników pracy. W takich biurach nie tylko znajdziemy rzetelny personel i pomoc, ale przede wszystkim sprawdzone oferty, które zostaną dopasowane do naszego profilu i wykształcenia. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie odpowiedniego CV w języku angielskim.

Jak przygotować się do pracy za granica? Wszystko zależy od tego, czy pracować będziemy sezonowo czy też planujemy zatrudnić się na pełny etat w dużej firmie. W pierwszym przypadku zazwyczaj pracodawcy proponują pracownikom zakwaterowanie i wyżywienie. Jeśli wyjeżdżamy na stałe koniecznie musimy znaleźć miejsce dla siebie, najlepiej w pobliżu naszej pracy. Wielu pracodawców, głównie duże korporacje, pomagają swoim pracowników zaadaptować się w nowym miejscu, np. poprzez wynajmowanie mieszkań służbowych.

Kwestie prawne i podatkowe

Decydując się na pracę za granicą musimy być świadomi, że konieczne będzie rozliczenie się z zagranicznym fiskusem. Jeśli nie wiesz jak wygląda rozliczenie podatku z Niemiec – nie obawiaj się. Wystarczy skorzystać z pomocy doświadczonych biur podatkowych, takich jak zwrot-podatkow.pl. Wiele krajów umożliwia rozliczenie się przez internet – to spore ułatwienie!