poniedziałek, 22 lipca, 2024
Ciekawe

Zastosowanie frezów palcowych do aluminium

Istnieją różne utrudniania podczas frezowania aluminium, takie jak szorstkość materiału, konieczność kontroli dużej objętości zrębków czy obecność wiórków przylegające do narzędzia. Wszystkie te wyzwania można jednak rozwiązać za pomocą odpowiedniego projektu narzędzia. przystosowanego do agresywnego cięcia aluminium.

Proces frezowania aluminium

Frezowanie aluminium jest najczęstszą formą obróbki tego materiału. Cały proces wymaga obecności frezarki, przedmiotu obrabianego, uchwytu oraz frezu. Przedmiotem obrabianym jest kawałek wstępnie ukształtowanego aluminium zamocowany do osprzętu, który sam jest przymocowany do platformy wewnątrz frezarki. Frez jest natomiast ostrym narzędziem tnącym, zamocowanym we frezarce oraz obracającym się z dużymi prędkościami. Poprzez podawanie materiału obrabianego do obracającego się frezu, aluminium poddawane jest obróbce.

Zastosowanie frezowania aluminium

Frezowanie aluminium jest zwykle używane do wytwarzania części, które nie są osiowo symetryczne i mają wiele unikalnych cech, takich jak np. otwory, szczeliny, kieszenie, a nawet trójwymiarowe kontury powierzchni. Części wytwarzane całkowicie przez frezowanie często zawierają komponenty, które są używane w ograniczonych ilościach, np. jako niestandardowe elementy złączne lub wsporniki.

Frezowanie jest również powszechnie używane jako proces wtórny do dodawania lub udoskonalania funkcji na częściach, które zostały wyprodukowane przy użyciu innego procesu. Ze względu na wysoką precyzję, frezy palcowe do aluminium idealnie nadają się do wykańczania elementów, których podstawowy kształt został już uformowany.

Frezy palcowe do aluminium

Naturalna ciągliwość i plastyczność aluminium sprawiają, że praca z nim jest łatwa i atrakcyjna. W agresywnych warunkach cięcia materiał ten staje się zbyt miękki, przylega do frezów i powoduje niszczenie narzędzi. Typową praktyką zapobiegającą temu zjawisku jest zwiększenie stężenia chłodziwa lub przejście z rozpuszczalnych w wodzie chłodziw na rozpuszczalniki na bazie oleju.

Innym rozwiązaniem jest zmniejszenie wykończenia powierzchni narzędzia. Wymaga to dodatkowych prac podczas szlifowania, ale pozwala uniknąć obecności lepkich wiórów aluminiowych przy użyciu zwykłego chłodziwa.

Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid