piątek, 13 września, 2024
Ciekawe

Jak przeprowadzić badanie na boreliozę?

Wiosna i lato to pory roku, które nie słyną jedynie z rosnących temperatur, ale przede wszystkim… ze zwiększonej aktywności kleszczy. Przedkłada się ona na wzrost zachorowań na boreliozę, której nosicielami są te pajęczaki. Jak wyglądają poszczególne etapy tej choroby i kiedy przebadać się w laboratorium medycznym, by jej następstwa były jak najmniejsze?

Borelioza – najważniejsze etapy choroby

Specjaliści dzielą przebieg boreliozy na trzy najważniejsze etapy, podczas których zakażenie stopniowo się rozwija, doprowadzając do coraz większego spustoszenia w organizmie.

Stadium I – trwa z reguły dwa, lub trzy tygodnie. W miejscu ukąszenia pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie, które z biegiem czasu wzrasta. Wraz z nim pojawia się osłabienie, bóle w okolicach mięśni a także dreszcze i gorączka.

Stadium II – trwa dość długo (aż do paru miesięcy po ukąszeniu). Na tym etapie objawy są znacznie bardziej intensywne i zaczynają obejmować układ neurologiczny. Najczęściej dotyczą one bólów głowy, sztywności w okolicy karku a także – zapalenia opon mózgowych i samego mózgu.

Stadium III – nosi ono znamiona typowej boreliozy i często jest związane z pojawiającymi się bólami mięśni i stawów, niedowładami a nawet zaburzeniami osobowości. Na tym etapie, skóra w okolicach kończyn (zwłaszcza dolnych) staje się coraz cieńsza i delikatniejsza,

Borelioza a laboratorium medyczne

Badania na boreliozę, które wykonuje się w profesjonalnym laboratorium medycznym, mają najczęściej charakter dwustopniowy. Pierwszy test polega na określeniu obecności przeciwciał IgM i IgG. Zaleca się, by przeprowadzić go możliwie jak najszybciej, gdyż charakteryzuje się on bardzo wysoką czułością. Jeśli jego wynik jest ujemny, praktycznie nie ma podstaw do zdiagnozowania boreliozy.

Jeśli pierwszy etap badań przeprowadzonych przez laboratorium medyczne będzie miał wynik dodatni, pojawia się konieczność przeprowadzenia kolejnego badania. Charakteryzuje się ono bardzo wysokim stopniem specjalizacji, pozwalającym dokładnie zdiagnozować chorobę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ujemny wynik badań nie zawsze wyklucza zakażenie. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy nie zostały jeszcze wytworzone odpowiednie przeciwciała (okienko serologiczne). Dlatego w niektórych sytuacjach zaleca się powtórzenie badania w laboratorium medycznym, w celu ewentualnego potwierdzenia zachorowania.

Podsumowując, nowoczesna medycyna pozwala na skuteczną walkę z boreliozą. Niemniej, istotne jest, by choroba ta została wykryta na wczesnym etapie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl