poniedziałek, 22 lipca, 2024
Motoryzacja

Gdzie parkować ciężarówką?

Chyba wszyscy kierowcy wiedzą jak ciężko jest znaleźć miejsce do parkowania. Czasem poszukiwanie takiego miejsca zajmuje więcej czasu niż załatwienie sprawy, z którą się przyjechało. Wydawać by się mogło, że parkingów jest sporo i zawsze znajdzie się jakieś wolne miejsce, ale to nie do końca jest prawda.

To jest tak, że przy dużych sklepach można najczęściej zaparkować samochód bez problemu. Pod warunkiem, że na drugi dzień nie rozpoczynają się święta, albo długi weekend. Wtedy na miejsce parkingowe trzeba polować. Natomiast parkowanie pod blokiem jest trudniejsze. Zwłaszcza, jeżeli nie mamy swojego miejsca parkingowego, albo garażu. To osobówki, a jak jest z samochodami ciężarowymi? Jak i gdzie można zaparkować ciężarówką? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Gdzie może zaparkować TIR?

Poruszając się pojazdem ciężarowym, logicznym jest, że czasem trzeba gdzieś zaparkować. I jest to znacznie trudniejsze, niż w przypadku samochodów osobowych. Po pierwsze ciężarówka wymaga znacznie więcej miejsca aby zaparkować, niż samochód osobowy. Taki TIR zajmuje kilka klasycznych miejsc parkingowych i trzeba o tym pamiętać.

Na dodatek parking dla ciężarówek musi być odpowiednio przygotowany. Co to znaczy? To proste. Musi być odpowiednio szeroki i odpowiednio wyprofilowany wjazd tak, aby ciągnik siodłowy z naczepą mógł bez problemu wjechać na parking.

Dodatkowo parking musi być bezpieczny, aby przewożony ciężarówką towar nie został ukradziony. To bardzo ważne, ale czasem ciężko jest znaleźć taki parking. Jest to jednak bardzo ważne, gdyż bezpieczny parking oznacza pełne ubezpieczenie w przypadku kradzieży towaru. I musi być on np. zgodny z wymogami bezpieczeństwa, które wpisane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

I co równie ważne, nie każda ciężarówka może zaparkować w miejscu, w którym się mieści. W myśl Artykułu 49 ust 2 pkt 5 Ustawy Prawa o Ruchu Drogowym, na obszarze zabudowanym pojazdy ciężarowe, których masa całkowita przekracza 16 ton lub ich długość przekracza 12 metrów mogą parkować tylko na miejscach do tego wyznaczonych. Czyli parkowanie takim pojazdem na terenie zabudowanym w miejscu, które nie jest parkingiem, może skończyć się mandatem.

Jak widać, parkowanie ciężarówką nie jest proste. Jest trudniejsze niż parkowanie samochodem osobowym. I to nie tylko ze względu na rozmiary samochodów czy zestawów. Ale także ze względu na obowiązujące przepisy.