poniedziałek, 22 lipca, 2024
Ciekawe

Niwaki czy bonsai ogrodowe?

Niwaki to rośliny ogrodowe, które z powodzeniem można formować. Są one dość często mylone z drzewkami bonsai, które hodowane są przede wszystkim w pomieszczeniach. W obu jednak wypadkach konieczna jest staranna pielęgnacja, regularne nawożenie oraz formowanie.

Czym cechują się drzewka bonsai?

Słowo bonsai oznacza roślinę na tacy. Te niewielkie drzewka wymagają troskliwej pielęgnacji, nawożenia oraz formowania, które nadaje im kształt zbliżony do potężnych roślin występujących naturalnie w przyrodzie. Hodowla drzewek bonsai wymaga zatem nakładu czasu i pracy. Poza tym, ważna jest w ich przypadku nie tylko sama roślina, ale również kompozycja tworzona przez mchy czy kamienie ozdobne.

Co zatem charakteryzują się niwaki?

Wiele osób posługuje się pojęciem „bonsai ogrodowe”. Nie jest ono jednak poprawne, ponieważ bonsai to roślina, która hodowana jest w pomieszczeniach. Prawidłowym określeniem, które powinno być stosowane w odniesieniu do roślin uprawianych w gruncie jest słowo niwaki. Tego rodzaju drzewa ogrodowe wymagają jednak starannego formowania, które sprawia, że wyglądają one na starsze niż są w rzeczywistości. Z reguły rośliny te cechują się niewielkimi rozmiarami, choć odpowiednio formowane i pielęgnowane mogą znacznie urastać. Co ważne, te rośliny można z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogrodzie praktycznie przez cały rok. Nie wymają one hodowli w donicach i mogą być sadzone bezpośrednio w gruncie. Bonsai z kolei są uprawiane w płaskich donicach i wymagają regularnego przesadzania.

W jaki sposób należy pielęgnować tego rodzaju drzewka ogrodowe?

Niewielkie drzewka ogrodowe wymagają regularnego nawożenia oraz podlewania. Poza tym, muszą być one regularnie przycinane i formowane. Co ciekawe, technika formowania niwaków jest zbliżona do tej, która stosowania jest w przypadku bonsai. Wymaga ona zatem docinania młodych pędów oraz stosowania drutów, które utrzymują fragmenty rośliny w pożądanym położeniu. Wszelkie czynności muszą być jednak wykonywane z należytą troską i uwagą, ponieważ w przeciwnym razie mogą doprowadzić do uszkodzenia rośliny.

Czy warto decydować się na uprawianie niwaków?

Zdecydowanie tak. Rośliny wymagają starannej pielęgnacji i nakładu czasu, ale stanowią ciekawą ozdobę przestrzeni. Mogą zajmować ono centralne i eksponowane w ogrodzie miejsce, które przyciąga uwagę i zainteresowanie osób odwiedzających dany ogród. Co ważne, rośliny te można sadzić pojedynczo lub w towarzystwie innych gatunków i w każdej z tych odsłon prezentują się efektownie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.