poniedziałek, 22 lipca, 2024
Ciekawe

Odrobina egzotyki w Twoim domu

 

Posiadanie własnego mieszkania wymaga wkładu pracy oraz czasu. Nie chodzi tylko o remont czy utrzymanie porządku, ale również o odpowiedni wystrój wnętrz. Na rynku jest wiele sklepów, które oferują różnego typu meble, dodatki i akcesoria, które upiększą i nadadzą klimatu każdemu wnętrzu.

Dodatkowe elementy wystroju wnętrz

Równie ważne stają się też kwiaty i elementy zielone, które podkreślają charakter każdego mieszkania czy domu.Nie wystarczy już posiadać paprotki na parapecie, by czuć się dobrze we własnych kątach. Wiele osób odczuwa potrzebę kontaktu z naturą, i chcą przenieść jej elementy również do swojego codziennego otoczenia.

W związku z tym popularność zdobywają wszelkie programy dotyczące zieleni i ogrodów, oraz niespotykane, egzotyczne rośliny, kwiaty czy krzewy, jak chodźmy Bonsai.

Wielki sukces mały drzew

Sztuka Bonsai jest znana od wieków. Według definicji jest to rodzaj pielęgnacji drzew, polegający na ich miniaturyzowaniu, w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Charakterystyczny efekt, znany nawet amatorom ogrodnictwa, uzyskuje się poprzez przycinanie oraz pielęgnacje, specjalnie wyselekcjonowanych odmian drzew i krzewów.

Sztuka uprawy Bonsai narodziła się w Chinach, mniej więcej w VIII wieku, i początkowo zajmowali się nią jedynie arystokraci oraz osoby duchowne. Dopiero od XVII wieku tego typu uprawy rozpowszechniły się wśród zwykłych ludzi.

Forma doskonała

Wiele osób, które nie miały do tej pory do czynienia z tego typu pielęgnacją drzewek, błędnie zakłada, że jest to bardzo trudne oraz pracochłonne. W rzeczywistości sztuka Bonsai jest stosunkowo prosta, jedyne czego wymaga to cierpliwości oraz czasu.

Uzyskanie odpowiedniej, niemal doskonałej formy, wymaga przede wszystkim wieloletniej pielęgnacji. Część z najpiękniejszych okazów, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.Podstawą hodowli Bonsai jest wybór odpowiedniego gatunku drzewa lub krzewu. Najbardziej popularne są sosny, dęby, cisy, świerki czy jałowce.

Podstawowe style

Zaskakujące w uprawie Bonsai jest również to, że można stosować wiele stylów. Każdy z nich jest odpowiednio opisany. Tego typu uprawa ma również nieco filozoficzny wymiar, nadający jej głębszego, metafizycznego charakteru.

I tak można formować drzewko w stylu chokkan (wyprostowanym), bunjingi (literackim) lub na przykład w stylu fukinagashi (ukształtowanym przed wiatr). Odpowiedni wybór stylu determinuje późniejszy rodzaj pielęgnacji oraz odpowiedniego przycinania, aby odtworzyć oczekiwany wcześniej wygląd.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/bonsai-pinus-nigra-nigra-sosna-czarna.html.